Marynarka męska

Jak prawidłowo nosić marynarkę bez krawata?

Nie od dzisiaj wiadomo, że panowie niespecjalnie lubią krawat lub muszki. Niestety tego rodzaju dodatki wymagają prawidłowego zawiązania i przede wszystkim dobrania do marynarki. Kolor, długość i wzór ma tu duże znaczenie. A co jeśli można ominąć niewygodne krawaty i w ogóle ich nie zakładać? Jednak, aby nie popełnić modowego faux-pas, warto wiedzieć jak prawidłowo nosić marynarkę męską bez tego gadżetu.

Czy można pominąć krawat?

Najogólniej ujmując, odpowiedź na to pytanie brzmi nie. Cały tradycyjny strój dla panów składa się ze spodni, marynarki, koszuli i krawatu. Nie jest on systemem niezależnych elementów, lecz połączonymi ze sobą częściami zaprojektowanymi do noszenia razem. Marynarka męska nie powinna być noszona z niedopasowanymi spodniami, lecz tworzyć z nimi całość. Z kolei koszula i krawat nie wyglądają dobrze bez marynarki. Sam garnitur jest w rzeczywistości zaprojektowany z myślą o krawacie. Jego klapy wraz z kołnierzem koszuli, służą, jako ramy do dekoltu, który biegnie wzdłuż klatki piersiowej.

Krawat łączy również wszystkie elementy stroju i jest swego rodzaju ostatnim szlifem do osiągnięcia jego pełnego obrazu. Nie wspominając już o tym, że dodaje wizualnego zainteresowania do dość monochromatycznego wyglądu.

Noszenie krawata jest też koniecznością podczas wszystkich profesjonalnych i bardziej formalnych wydarzeń. W przypadku okazjonalnych spotkań biznesowych, jeśli impreza ma swobodny charakter, można zrezygnować z zakładania krawata i wybrać sportową marynarkę.

Wyróżnij się!

Jak widać noszenie garnituru bez tego ozdobnego paska materiału nie jest oznaką złego gustu. Są chwile, kiedy nie trzeba stwarzać eleganckiego wrażenia lub po prostu nie czujemy potrzeby jego zakładania do osiągnięcia pełni szczęścia. Ominięcie krawata może być świetną okazja do podkreślenia stylowej marynarki. Jest to bardzo opłacalne szczególnie podczas niektórych okazji i wydarzeń, takich jak nieformalne letnie wesele, przyjęcie koktajlowe lub otwarcie galerii sztuki. Taki ubiór sprawdza się również w sytuacjach alarmowych i pilnych, na przykład nagłe zebranie w pracy. Warto zauważyć, że politycy wydają się coraz bardziej rezygnować z krawata podczas formalnych wydarzeń kampanii, w celu zaoferowania wyborcom bardziej otwartego i przystępnego wrażenia.

Stalowe zasady

Główną kwestią związaną z pominięciem krawata podczas noszenia marynarki lub garnituru jest to, że można taką czynność odczytać, jako niezamierzone pominięcie. Po prostu zapomniałeś o krawacie lub nie zwróciłeś uwagi na panujący dress-code. Na szczęście i z takich sytuacji można wyjść obronną ręką i sprawić, że Twój look zyska nowy wymiar.

Po pierwsze, zadbaj o dobrze skrojoną i dopasowaną marynarkę i spodnie. Nic tak nie psuje wyglądu jak zbyt duży lub mały rozmiar tych ubrań.

Po drugie, postaw na swobodną, a zarazem stylową odzież. Pomijanie krawata podczas noszenia bardziej formalnych rzeczy, po prostu potęguje wrażenie niekompletnego stroju. Pomyśl o lżejszych kolorach i tkaninach, a także o mniej strukturalnych czy cieńszych klapach z wycięciem.

Po trzecie, noś mniej oficjalną koszulę. Ten element stroju jest po prostu bardziej widoczny ze względu na brak krawata, który po prostu przyciąga uwagę. Wybierz klasyczne Oxfordy lub model chambray z tradycyjnymi guzikami. Popularna koszula denim w odpowiednim kolorze również świetnie się sprawdzi do tego zadania.

Po czwarte, pamiętaj o kołnierzyku. Jest on ważnym szczegółem, który ma wpływ na kształt twarzy. Bez krawata kołnierz koszuli może się spłaszczyć i opaść pod ciężarem marynarki, co będzie wyglądało niechlujnie. Najlepiej wybierz modele o sztywniejszej budowie, która daje nam pewność, że kołnierz nadmiernie się nie spłaszczy. Solidnego wyglądu dodaje również porządne prasowanie.

Po piąte, rozpinaj dwa, górne guziki. Taki ruch sprawi, że odbiór Twojego stroju będzie kojarzył się z zamierzonym działaniem, a nie gapiostwem. Upewnij się, że podkoszulek nie jest widoczny. Jednak, jeśli go nosisz, lepiej wybrać dekolt w serek niż na okrągło.

Po szóste, wprowadź trochę wizualnego zainteresowanie innymi akcesoriami. Markowy zegarek, ozdobna poszetka czy znaczki przypinane do klapy marynarki sprawdzą się tutaj idealnie.

Po siódme, zadbaj o swoje buty. Bez krawata służącego, jako punkt centralny garnituru, więcej uwagi zostanie poświęcone innym szczegółom Twojego stroju. Obejmuje to między innymi buty. Wyczyść, i w zależności od rodzaju obuwia, zadbaj o polerowanie i nabłyszczanie.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *