Marynarka męska

Marynarka w kratkę

Moda męska to nie tylko klasyczne wzornictwo i stonowana kolorystyka opierająca się na granacie lub szarości. Świat prawdziwych, stylowych mężczyzn to także marynarki, spodnie, kamizelki czy buty w kratkę. Tradycyjne podejście i sięganie po sprawdzone, ale ponadczasowe formy sprawdza się zawsze i wszędzie. Takie rozwiązania powinno się stosować, aby urozmaicić swój look, a także wprowadzić nieco klasycznej elegancji i szyku.

To nie oznacza, że taki strój musi być nudny. Marynarka w kratkę może być równie interesująca i przykuwać uwagę kolorem, ułożeniem wzoru oraz grubością linii. Co ciekawe, nie każda kratka jest taka sama. W świecie mody męskiej funkcjonują różne określenia na ten element.

Czym właściwie jest kratkowany wzór na ubraniach?

Używając tego zwrotu posługujemy się tak naprawdę ogólnym terminem nadanym kawałkowi tkaniny, który posiada różnorodne pasy przecinające się wzajemnie. Takie ułożenie tworzy kratki o różnej wielkości. W zależności od koloru oraz formy wyróżnia się klasyczne kształtylub bardziej wyrafinowane i subtelne wersje, które zyskały swoją nazwę na różne sposoby.

Tartan, czyli szkocki symbol buntu

Bez wątpienia wiele osób zna szkocką kratę. Należy ona do najpopularniejszych wzorów ubrań występujących na świecie. Można spotkać się z nią na co dzień w wielu miejscach. Stała się inspiracją nie tylko projektantów mody, ale także designerów wnętrz, czy architektów. Co tak zachwyca ludzi w tym prostym ułożeniu linii? Okazuje się, że tartan wywodzi się ze Szkocji z końca XVII wieku. Określona tonacja i forma wskazywała na konkretną przynależność do klanów. Używano go w tkaniu kiltów i pledów (ang. plaids). Tamtymi czasy stał się symbolem buntu przeciwko Anglii.

Co ciekawe, w latach sześćdziesiątych XX wieku, ten wzór został zastosowany w męskiej odzieży roboczej. Jednak już w latach siedemdziesiątych był często używany, jako symbol anarchii i buntu przez subkulturę punkowców. Oryginalna kolorystyka została również zmodfikowana. Współcześnie występuje nie tylko w czerwonej, czarnej i niebieskiej barwie.

Tradycyjna kratka Blackwatch

Ta obcobrzmiąca nazwa pochodzi od szkockiego klanu, który za swój znak rozpoznawalny postanowił obrać sobie właśnie trójkolorowy wzór o ciemnoniebieskich i szmaragdowych kratach, przedzielonych czarnymi liniami. Tego rodzaju kratka wprowadza nieco klasycznego powiewu elegancji do ogólnego wyglądu i trochę bardziej subtelny wyraz całego stroju. Szczególnie polecana panom, którzy chcą zaakcentować swój styl przez wyjątkowy akcent.

Pasiasty wzór Gingham

Drugim pod względem popularności kratkowanym motywem jest pasiasty wzór gingham. Określa się go również jako vichy, od francuskiej miejscowości, w której tkano ubrania w ten sposób. Nie bez powodu nazwa kojarzy się również z kosmetykami. Bogate źródła wód termalnych w tym miejscu stały się podwaliną do stworzenia firmy, która funkcjonuje w branży kosmetycznej do dziś. Co ciekawe, pierwsze określenie tego wzoru wywodzi się z języka malajskiego, który po prostu oznacza pasiasty wzór. Deseń opiera się na łączeniu dwóch kolorów w mniej lub bardziej regularne kratki. Cała kompozycja musi ze sobą kontrastować. Jedna barwa powinna być bardziej neutralna i łagodna niż druga. Wszystko ma na celu uwypuklenie mniej rzucającego się koloru w oczy. Klasycznie wzór gingham kojarzy się w modzie męskiej z czarno-białymi marynarkami i spodniami, które zawierają mikro kratki. Obecnie można spotkać się z zastosowaniem tego wzoru również w kurtkach czy koszulach.

Marynarka w kratkę Windowpane

Osoby kojarzące rolę Johnny’egoDeep’a w dramacie kryminalnym pod tytułem „Wrogowie Publiczni”, mogą kojarzyć unikatowy wzór marynarki w kratkę, którą nosił odgrywana przez niego postać słynnego, amerykańskiego gangstera z lat 30stych, Johna Dillingera. Co ciekawe, przez laty niedoceniany deseń wrócił do łask właśnie, dzięki temu filmowi. Od tamtej chwili marynarka męska w kratkę widnowpane to synonim silnych i pewnych siebie mężczyzn. Sam wzór może nie jest stanowczo zaznaczony, jednak to nie zmienia faktu, że ułożenie krat przypominające szyby okienne na stałe wpisało się w modę męską w dzisiejszych czasach.

Królewska krata księcia Walii

Wzór znany również jako Glencheck, może poszczycić się iście królewskim pochodzeniem. Jego osobliwa nazwa pochodzi od księcia Windsoru, późniejszego króla Anglii, Edwarda VIII. Z kolei jego drugie określenie jest związane z doliną Glenurquhartw Szkocji, w której za młodu zamieszkiwał książę Walii. Ten wzór składa się z ciasno tkanych drobnych i dużych krat w stonowanych kolorach, zazwyczaj w szarych, niebieskich i białych barwach. Z początku kojarzony wyłącznie z bogatymi przyjęciami i salonowymi spotkaniami, przeniknął do użytku codziennego i stał się ikoną angielskiej elegancji.

Egzotyczny powiew z Indii

Inspirację można czerpać również z innych kultur. Takim przykładem jest chociażby wzór  Madras, który pochodzi z Indii. Ma żywe i miękkie kolory, które zachwycają subtelnością i przywołują na myśl piękno zachodzącego Słońca. Obfituje w czerwienie, brązy, pomarańcze oraz żółcienie. Spotyka się go szczególnie pod postacią koszul lub krawatów w bawełnianych wersjach. Oprócz tego może również zdobić chusteczki do nosa czy poszetki. Jednak coraz częściej występuje w postaci patchorkowej, złożonej z nieregularnych pól krat o różnym układzie.

Jodełka zawsze w modzie

Chyba nie ma osoby, która nie kojarzy tego popularnego wzoru. Najczęściej widać go w bawełnianych tkaninach twillowch lub w wełnianych tweedach. Jego charakterystyczny układ linii przypomina gałęzie jodły, jednak fachowo posiada on zupełnie inną nazwę – herringbone. Tego rodzaju marynarki czy spodnie nigdy nie wychodzą z mody. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, który aż prosi się o jego wykorzystanie w zimniejsze dni.

Biznesowo i poważnie

Panowie dbający o profesjonalny wizerunek powinni zwrócić się ku garderobie z wzorem pinstripe. Co prawda, nie przypomina on tradycyjnej kratki, jednak ma w sobie dozę elegancji i stylu. Jego fakturę tworzą bardzo cienkie paski oddalone od siebie nie więcej niż 5 mm. Takiego typu marynarki sprawdzają się w biznesowym wydaniu. Mówi się, że zostały spopularyzowane, dzięki baseballowemu klubowi Chicago Cubs, który stosował ten wzór na ubraniach swoich członków drużyny.

Klasyczna pepitka, czyli szkocka krata na paryskich salonach

Na deser zostawiamy ponadczasową pepitkę. Swoją popularność zyskał za sprawą Coco Chanel, która inspirowała się tym wzorem podczas projektowania ubrań. Nie trzeba chyba wspominać słynnego żakietu „chanelki”, aby wiedzieć, jak deseń mamy na myśli. Co ciekawe, sama układ krat jest specyficzny i został uzyskany przez parkietaż. Ten zabieg polega na pokryciu płaszczyzny wielokątami, które z jednej strony przylegają, ale nie zachodzą na siebie. Moda męska również może wykorzystać tego rodzaju kratkę. Garnitury czy marynarki z tym deseniem to nie tylko oznaka odważnego i ekstrawaganckiego stylu właściciela, ale dużej klasy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *